Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.
Zasiłek szkolny przyznawany jest na wniosek lub z urzędu.
Wniosek o przyznanie zasiłku mogą złożyć:
- rodzic,
- inny przedstawiciel ustawowy ucznia
- pełnoletni uczeń
- dyrektor szkoły, kolegium, ośrodka
Ustawodawca dopuszcza także możliwość wszczęcia postępowania w przedmiocie przyznania zasiłku szkolnego z urzędu. Prowadzenie postępowania z własnej inicjatywy organu orzekającego w sprawie zasiłku szkolnego, jak również możliwość złożenia wniosku przez dyrektora szkoły daje szansę uzyskania pomocy tym uczniom, których rodziny nie podjęły odpowiednich kroków w celu uzyskania świadczenia.
Okoliczności uzasadniające ubieganie się o zasiłek szkolny
Zasiłek szkolny stanowi pomoc incydentalną, nadzwyczajną inną niż stypendium szkolne. Podstawową okolicznością uzasadniającą ubieganie się o świadczenie w postaci zasiłku szkolnego jest wystąpienia zdarzenia losowego, które ma wpływ na pogorszenie sytuacji materialnej ucznia. Zdarzeniami losowymi dającymi podstawę do przyznania zasiłku są:
- śmierć rodzica lub opiekuna prawnego,
- ciężki wypadek ucznia, powodujący uszczerbek na zdrowiu,
- nagła lub nieuleczalna choroba ucznia lub rodzica,
- klęska żywiołowa,
- pożar, włamanie lub zalanie mieszkania,
- utrata pracy przez rodzica (ze stażem co najmniej 5 lat),
- inne okoliczności powodujące przejściowo trudną sytuacje ucznia i utrudniające naukę.
Termin ubiegania się o zasiłek szkolny
O zasiłek szkolny można ubiegać się do dwóch miesięcy od wystąpienia zdarzenia losowego uzasadniającego jego przyznanie.
Formy udzielania zasiłku szkolnego
Zasiłek szkolny może być przyznany w formie:
1) świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym,
2) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym.
Wysokość zasiłku szkolnego
Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty zasiłku rodzinnego, przysługującego na dziecko w wieku powyżej 7 lat do ukończenia 18 lat, określonego w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2023 r., poz. 390 z późn. zm.).
Druk wniosku dostępny jest na stronie www.oswiata.tychy.pl.
Wnioski wraz z wymaganymi dokumentami potwierdzającymi zdarzenie losowe należy złożyć osobiście lub w zaklejonej kopercie do skrzynki na korespondencję MCO znajdującej się na parterze budynku przy al. Piłsudskiego 12.
Osobą zajmującą się przedmiotową sprawą jest Pani Agnieszka Piszczek - Inspektor Działu Organizacyjno–Administracyjnego Miejskiego Centrum Oświaty w Tychach, tel. (32) 32 32 424, pok. 209